Paryż - wnętrza - streetart - lifestyle - ludzie - miejsca
Kategorie: Wszystkie | 20eme | DEUTSCH | Domosfera | ENGLISH | Paryż | ludzie | miejsca | przedmioty | streetart | wydarzenia
RSS

Domosfera

czwartek, 26 lutego 2009

Frankfurcki apartament jest wspólnym dziełem biura Morgen, które współpracowało przy jego realizacji z Serien Lighting, Moroso oraz Emu & Morgen Studio. To połączenie nowoczesnych form, zdecydowanych kolorów z klasycznie szlachetnymi materiałami. Malinowy przedpokój, antracytowy salon, niebieska sypialnia, kremowy gabinet, oliwkowa kuchnia... To wszystko połączone ciemnym odcieniem podłogi z egzotycznego drewna. Meble tapicerowane są miękkimi tkaninami a dizajn nie kłuje w oczy pretensjonalną nachalnością.

Galeria zdjęć na   

18:44, aleksander.lesiak , Domosfera
Link Dodaj komentarz »
sobota, 03 stycznia 2009

 

W tym mieszkaniu na warszawskim Żoliborzu czas się zatrzymał. Można tu kręcić filmy o życiu w przedwojennej stolicy. Włączniki są przekręcane, ebonitowe, tapety papierowe, w drobne kwiatowe wzory. No i meble, solidne, ale w fantazyjnych, geometrycznych formach. Tylko niezauważalne na pierwszy rzut oka drobiazgi zdradzają, że mamy rok 2008, nie 38. ubiegłego stulecia. Nie ma telewizora a nowoczesne sprzęty kuchenne zaklęte są w modnych kilkadziesiąt lat temu obłych kształtach. Art déco jest stylem historycznym, mimo to wciąż jest chętnie wybierany. Trochę może z sentymentu za mieszczańskim stylem życia, za to na pewno ze względu na urodę mebli i drobiazgów z tego okresu.

Całość tekstu na     

21:41, aleksander.lesiak , Domosfera
Link Komentarze (1) »
wtorek, 16 grudnia 2008

Między tradycją a nowoczesnością.

Igrzyska Olimpijskie w Pekinie były okazją nie tylko do śledzenia sportowych zmagań, ale też do odrobienia lekcji z Chin. Dowiadywaliśmy się jak się w Chinach żyje, oglądaliśmy wspaniałe, nowoczesne budowle stworzone specjalnie na Olimpiadę albo przy jej okazji. Ale jak mieszkają zwykli pekińczycy?

Tradycyjną zabudowę Pekinu stanowiły Hutongi, wznoszone na planie kwadratu, z wewnętrznych dziedzińcem. Były zamieszkiwane przez jedną rodzinę, nie miały specjalnych udogodnień, bieżącej wody ani toalet. Standard dodatkowo pogorszył się, kiedy w czasach Mao zaczęto dokwaterowywać nowych mieszkańców. Jeszcze w latach 40. XX wieku w Pekinie było około 7 tysięcy Hutongów, do dzisiaj pozostało jedynie 2 tysiące. Były sukcesywnie wyburzane, ustępując miejsca fabrykom, centrom handlowym, blokom mieszkalnym. Szczególnie dużo zostało zniszczonych w ostatnich latach, ustępując miejsca inwestycjom olimpijskim. Te które ocalały stają się popularne wśród pekińskiej wyższej klasy średniej. Odnowione i dostosowane do wymagań współczesności są tym, czym dla mieszkańców Zachodu lofty.

Jednak większość przeciętnych mieszkańców Pekinu mieszka w blokach. Standard tych mieszkań jest nieraz bardzo niski, niczym szczególnym jest wspólna łazienka na piętrze. Mieszka się skromnie. Luksusem i nowinką jest dywan, firanki i zasłony. Do wielu rzeczy mieszkańcy tych osiedli po prostu nie przywiązują też wagi. Nie ma zwyczaju częstego mycia okien (biorąc pod uwagę zanieczyszczenie, mija się to zresztą z celem), a balkony służą raczej za dodatkowe pomieszczenie gospodarcze.

Bogacący się szybko Chińczycy chcą mieszkać inaczej. Powstają całe nowe zespoły zabudowań apartamentowych. Obowiązuje w nich styl ‘'na bogato''. Takie nowoczesne mieszkanie, ma potwierdzać status właściciela, zainwestowane pieniądze musi być widać. Na chińskim rynku jest już obecnych większość firm sprzedających wyposażenie wnętrz, jakie znamy w Europie, ale Chińczycy mają własne ambicje. Otwierają nowe wydziały projektowania przemysłowego, powstają nowe marki (jak chociażby Layefe). Pozostaje tylko kwestią czasu, kiedy poznamy nazwiska projektantów i kiedy staną się oni równie popularni co ich koledzy z Zachodu. Bo chińskie produkty już są w naszych domach, za sprawą szwedzkiej Ikei.

           

Więcej o chińskich wnętrzach możecie przeczytać w książkach wydawnictwa Taschen: Living in China (skąd pochodzą zdjęcia Reto Guntli) i China Syle (seria Icons). Książki dostępne są na stronie wydawnictwa, w wybranych księgarniach lub w sieci sklepów Empik.

Tekst dla      

11:45, aleksander.lesiak , Domosfera
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 listopada 2008

Ito Morabito dla Gorenje.

Nowa kolekcja sprzętu gospodarstwa domowego słoweńskiej firmy Gorenje robi duże wrażenie. Futurystyczny koncept i nowoczesne linie pojawiają się w serii, którą ze względu na umiarkowane ceny możemy umieścić na liście produktów dostępnych dla przeciętnego klienta. Seria Ora-ïto odniosła spory sukces w Europie, zarówno jeżeli chodzi o sprzedaż, jak i uznanie miłośników dizajnu. Stoi za nim trzydziestojednoletni francuski projektant Ito Morabito, ukrywający się pod pseudonimem Ora-ïto.

Całość w   

17:25, aleksander.lesiak , Domosfera
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 listopada 2008

Błękit i kawa z mlekiem.

Zestawienie ciemniejszej barwy z jasną zawsze jest chwytliwe, choć nie zawsze udane. Niektóre modne kiedyś połączenia, na przykład żółtego z niebieskim, dzisiaj wydają się być co najmniej ryzykowne. Nasze połączenie kolorystyczne jest przede wszystkim bardzo na czasie. Jasny błękit, w nieco przygaszonym, niekrzykliwym odcieniu, zestawiony jest z kolorem mlecznej czekolady i uzupełniony o różowe i szare akcenty. Jesteśmy więc modni, ale nie awangardowi, ceniący nowości, ale nie zachłystujący się nowinkami, wreszcie klasyczni i nowocześni zarazem.

Więcej na   

21:16, aleksander.lesiak , Domosfera
Link Dodaj komentarz »

Ciepłe wnętrza na zimne wieczory.

 

Kiedy za oknem robi się zimno, szukamy ciepła w domu. Orientalne inspiracje są idealne do stworzenia przytulnego nastroju we wnętrzu, wzbogacając go ponadto o szczyptę egzotyki i tajemnicy. Po pierwsze kolor. Barwy orientu są intensywne, jeżeli czerwień, to nasycona, jeżeli pomarańcz to głęboki. Wiele osób obawia się takich kolorów twierdząc, że optycznie pomniejszają. To prawda, małe pomieszczenia pomalowane zdecydowanym odcieniem farb wydawać się będą mniej przestrzenne, ale także właśnie dzięki temu bardziej przytulne...

Więcej na      

20:36, aleksander.lesiak , Domosfera
Link Dodaj komentarz »